Důležité
Sponzoři

 

Světluška

Počítadlo návštěv

počítadlo

Líbí se Vám moje nové stránky
Je to super
Jde to
Nic moc
Nelíbí, staré byly lepší

Poradenství

Úvodem:

 

Chcete si pořídit pejska jako domácího společníka, pro sport, dobrého hlídače nebo parťáka dětí při různých hrách?

 

Poradím Vám s výběrem vhodného plemene a štěněte.

 

Stejně jako lidé i psi mají různé povahy, některé plemeno je vhodnější jako rodinný společník, jiné pro saňový sport a další pro agility.

Je třeba si výběr vhodného psa dobře rozmyslet!

To, že je pes pěkný vzhledem a roztomilý, ještě neznamená, že jde o plemeno vhodné pro začátečníka, tzn. pro někoho, kdo nemá s výchovou a výcvikem psů žádné zkušenosti.

Samozřejmě se vám pes musí líbit i po stránce exteriéru, ale nikdy by to neměl být jediný faktor pro volbu toho či onoho plemene!

Neměli bychom zapomenout na skutečnost, že všechna plemena měla svá původní určení, od společenských, vhodných jako rodinní psy, přes lovecká, šlechtěná pro stopování zvěře, po ovčácká, zrozená pro práci všeho druhu!

Ano, všechno jsou to původem psi, ale naprosto odlišní v povaze!

 

Pokud chcete psíka, který na vás bude čekat celý den doma, bude spokojeně spát na gauči a až přijdete ze zaměstnání, vezme za vděk hodinovou procházkou, není ideální pořídit si temperamentní plemeno, které se bude bez práce nudit a zařízení bytu bude podle toho vypadat.

 

Naopak pokud jste sportovně založeni, často chodíte na dlouhé výlety, jezdíte na kole nebo se chcete věnovat některému z kynologických sportů, je třeba vybrat si temperamentnější rasu. V tomto případě by nebylo vhodné obří či molosoidní plemeno, jelikož je pro sportovní využití příliš těžké. A pes by mohl mít zdravotní problémy.

Ale jestli že chcete mít hlídače k domku, není dobré vybírat si psy, kteří nemají ochranářský pud. Ale zároveň je třeba říci, že pokud nemáte s výchovou psů zkušenosti, často se situace vymkne z rukou a pes může začít být pro okolí nebezpečný, a může se jednat o jakékoliv plemeno.

V každém případě jakýmkoli pozdějším problémům s chováním psa je možné zabránit včasnou výchovou.

Nejlépe psa vychováte, pokud s ním začnete cvičit hned od počátku, tzn. ve věku sedmi až osmi týdnů. V tomto období je štěně velice tvárné, nejrychleji učí a navazuje vztah s člověkem.

Tento čas není dobré promarnit!

 

Jsou samozřejmě plemena více či méně vhodná k dětem po stránce bezpečnosti jak psíka, tak dětí!

Všeobecně platí, že miniaturní plemena by si neměli pořizovat lidé s příliš malými dětmi, jelikož batolata i děti předškolního věku nemají vyvinutý dostatečný cit a pejskovi mohou velice jednoduše ublížit. Samozřejmě dítě s pejskem je třeba mít neustále pod dohledem, jelikož nikdy nevíte, co psa nebo dítě napadne!

!